Co je cholesterol?

Cholesterol je organická chemická sloučenina, lipid ze skupiny steroidů. Je nezbytný pro správné fungování našeho těla, vykonává stavební funkci buněčné membrány a také je prekurzorem mnoha důležitých molekul v našem těle, včetně pohlavních hormonů, vitamínu D a žlučových kyselin. Cholesterol se vyskytuje v několika frakcích, které mají různé účinky na naše tělo. Nejznámější z nich jsou LDL (cholesterol s nízkou hustotou) a HDL (cholesterol s vysokou hustotou).

LDL a HDL cholesterol - jaký je v nich rozdíl?

Stejně jako ostatní tuky je cholesterol nerozpustný ve vodě. Koluje v krvi spolu s proteiny produkovanými játry a tvoří tak lipoproteiny.

CholestControl

LDL cholesterol (Low Density Lipoproteins) obsahuje mnoho cholesterolu nízké hustoty, což mu usnadňuje pronikání do krevního řečiště. Při tomto procesu dochází k transportu cholesterolu z jater do buněk těla. Při nadměrném množství se postupně hromadí v tepnách a vytváří ložiska, která se nazývají špatný cholesterol.

HDL cholesterol (High Density Lipoproteins) obsahuje více bílkovin a méně cholesterolu než částice LDL, ale jeho hustota je vyšší. HDL cholesterol je transportován opačným směrem než LDL - do jater, kde se rozkládá a následně je spolu se žlučí vylučován z těla. HDL cholesterol je hovorově známý jako dobrý cholesterol, protože na své cestě do jater odstraňuje takzvaný špatný cholesterol z tkání a cévních stěn.

VYZKOUŠET ZDARMA*
* platíte pouze poštovné a balné 49 Kč

Jak si zajistit správnou hladinu cholesterolu?

Dobrý metabolismus s lipidy - začněme stravou!

V případě problémů souvisejících s cholesterolem by výchozím bodem měla být kontrola Vaší stravy. Zvláštní pozornost by měla být věnována následujícímu:

  • Vyhněte se konzumaci škodlivých tuků (obsažených např. v částečně ztužených tucích, nekvalitních cukrovinkách nebo rychlém občerstvení) a nahraďte je mononenasycenými tuky (ve velkém množství se nacházejí například v olivovém oleji).
  • Dalším důležitým bodem je strava bohatá na vlákninu, která váže cholesterol a pomáhá odstraňovat jeho nadměrné množství z těla. Mezi zdroje vlákniny patří mimo jiné celozrnné pečivo a těstoviny, oves a luštěniny.
  • Vyplatí se také omezit sacharidy, které mají negativní vliv na hladinu triglyceridů a HDL cholesterolu v krevní plazmě. Konzumace mastných mořských ryb a rostlinných produktů bohatých na omega-3 kyseliny (DHA a EPA) má pozitivní vliv na srdce.
  • Vyhněte se nadměrné konzumaci alkoholu.

Co dalšího dělat pro dobrý cholesterol?

To záleží jen na nás! K vyvážené a zdravé stravě je dobré přidat i tyto dobré návyky:

  • Pohyb je zdraví - fyzická aktivita je dobrá nejen pro tělo, ale i mysl. A v případě nadváhy i malá změna hmotnosti může pomoci s nerovnováhou lipidů a má příznivý vliv na ostatní kardiovaskulární rizikové faktory, obvyklé u lidí s dislipidemií.
  • Přestat kouřit - jasně pomáhá snížit riziko kardiovaskulárních chorob a zlepšuje hladinu dobrého cholesterolu.
  • Podpora pomocí doplňků stravy - pokud dieta samotná nepomáhá, je vhodné sáhnout po prověřeném doplňku stravy pro udržení zdravé hladiny cholesterolu.
VYZKOUŠET ZDARMA*
* platíte pouze poštovné a balné 49 Kč
CholestControl Vyzkoušejte zdarma

Jak hodnotí CholestControl naši zákazníci

Chci si udržet zdravou hladinu cholesterolu a konečně jsem našel něco, co funguje
Jíst ryby a zeleninu je pro mé srdce a zdraví tou nejlepší volbou, ale někdy si chci také zamlsat, mám rád maso, sladké a neobejdu se bez hrnku kafe.
Roman Havlíček, Staré Hodějovice ?Co znamená Ověřený zákazník Ověřený zákazník
číst více
Vím, že už nejsem tak mladá, ale právě proto se o sebe musím starat a být zdravá
Jak stárnu, zjistila jsem, že hladina cholesterolu hraje důležitou roli pro zdraví mého srdce.
Jindřiška Spěváková, České Budějovice ?Co znamená Ověřený zákazník Ověřený zákazník
číst více
©2024 NaturaMed Pharmaceuticals s.r.o.
Odesílá se...